O CZYM OPOWIADAJĄ NAM BAJKI ? KOSMOLOGIA WYRAŻONA TAŃCEM.

Spotkanie taneczno – poznawcze, 10 godzin ( 2 dni), w tym nauka ok. 15 tańców tradycyjnych.

Czy tradycyjne tańce ludowe zajmują się takimi zagadnieniami jak powstanie świata i zrozumienie mechanizmów, które nim rządzą ? Czy tańce tradycyjne „opisują”  (krokami, figurami, formacją, muzyką itd. )  aż tak ważkie zagadnienia ? Czy możliwym jest , i czy w ogóle miało to miejsce – wyobrażenie powstania świata, kosmosu poprzez taniec ? Czy starożytni, nasi przodkowie, chcieli w ogóle to wyrażać ?

Jeśli tak, to jaką  mieli, jaką mogli mieć wiedzę ? Współczesna nauka sprowadza tańce ludowe , tradycje, zwyczaje, obrzędy  do  nieustannej troski  o płodność i urodzajność ziemi i ludzi – czyli dość ograniczonych, choć ważnych, idei. O  szersze zainteresowania jak np. wewnętrzne poszukiwania siebie, widzenie siebie jako ewoluującą jednostkę,  tajemnice kosmosu  itp. raczej ich nie podejrzewamy  …

Jednak wiemy ze starych mitów, że nasze początki to ruch, taniec, kobieta… Tańcząca Bogini stwarzająca świat. Symbole koła, spirali, czterech żywiołów czy pojęcie eteru ( sfera ducha) wybrzmiewają nie tylko w starych mitach, ale i w figurach tradycyjnych tańców. Opowiem jak wyglądał świat oczami naszych przodków, jakie mity i opowieści im towarzyszyły i jak okruchy tych dawnych wierzeń przetrwały w bajkach i zabawach dziecięcych. Musiały w tej formie „zejść do podziemi” i przybrać te zinfantylizowane formy pod naporem nowych przekonań i nowej religii . Jednak ta dawna Wiedza zyje w naszej pamięci, zyje w naszych komórkach, genach. Pogrzebiemy zatem w „starych kościach” i rzucimy nowe światło na to co jest rzeczywiście folklorem, na to co rzeczywiście jest Wiedzą Ludu.